Stawianie baniek lekarskich dzieciom: czy można i jak to zrobić?

Stawianie baniek lekarskich dzieciom: czy można i jak to zrobić?

Stawianie baniek lekarskich to stary sposób stosowany przy przeziębieniach czy zapaleniu płuc. Obecnie znów wraca do łask, w dobie nawrotu do medycyny naturalnej. Choć medycyna konwencjonalna oficjalnie nie uznaje tej metody leczenia, a nawet nie ma żadnych oficjalnych dowodów na jej skuteczność, metodę tę polecają nawet lekarze. Mogą zalecić przeprowadzenie jej u dziecka – samodzielnie lepiej o tym nie decydować.

Kiedy warto postawić dziecku bańki?

Na pewno wtedy, gdy pozwoli na to lekarz czy sam to zaleci, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Przede wszystkim nie można go przeprowadzić u bardzo małych dzieci, poniżej 1. roku życia. Stawianie baniek lekarskich dzieciom jest też wykluczone przy poważnych zmianach skórnych, skazach krwotocznych, a także przy wysokiej gorączce. Można je zaś postawić zarówno w przypadku poważniejszych chorób, jak zapalenie płuc, jak i przy przeziębieniu, ale też profilaktycznie, w celu wzmocnienia słabej odporności pociechy.

Zanim jednak podejmie się decyzję o przeprowadzeniu tego zabiegu, trzeba zastanowić się, czy samodzielnie da się radę to zrobić. Dzieci mają delikatną skórę, dlatego nie wolno tworzyć dużych wybrzuszeń – podciśnienie wytwarzane w bańkach nie może być zbyt duże. Poza tym maluchy mają wrażliwą skórę, więc bezpieczniejsze może być zastosowanie baniek próżniowych niż tradycyjnych ogniowych, zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia.

I wreszcie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na przeprowadzenie tego zabiegu pozwala usposobienie, jak i wiek pociechy. Ruchliwym maluchom może być trudno leżeć na brzuchu wymagany czas, tym bardziej, że małe, chore dzieci zwykle są marudne i tym gorzej się z nimi współpracuje.

Jak przeprowadzić ten zabieg?

Gdy nie mamy pewności co do tego, jak postawić bańki lekarskie dzieciom, na pewno nie warto się za to zabierać. Jednocześnie jednak nie jest to bardzo skomplikowane, wystarczy poznać mechanizm tej metody i zjawiska, jakie wykorzystuje. Informacji na ten temat może udzielić choćby lekarz. Warto też zaopatrzyć się w łatwiejsze w użytkowaniu próżniowe bańki lekarskie. Nie trzeba ogrzewać ich ogniem, po prostu przystawia się je do skóry pacjenta (warto ją wcześniej natłuścić maścią ochronną, by zapobiec podrażnieniom) i zasysa powietrze pompką, w jaką są wyposażone.

Warto przy tym pamiętać, że:

– w pokoju, w jakim odbywa się zabieg, musi być ciepło,

– dziecko musi być okryte lekkim kocem,

– bańki nie powinny pozostawać na jego ciele dłużej niż 7 minut.