Przy jakich chorobach należy sięgnąć po bańki lekarskie?

Przy jakich chorobach należy sięgnąć po bańki lekarskie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy stawianie baniek lekarskich jest bezpieczne. Jeśli zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania u danej osoby, to nie trzeba się niczym martwić. Jest to sprawdzona metoda lecznicza, którą stosuje się od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej. Oczywiście nie należy traktować tego jako remedium na wszystkie choroby świata, stawianie baniek ma za zadanie pobudzić naturalne siły organizmu, wspomóc proces powrotu do zdrowia.

Kiedy warto sięgać po bańki lekarskie?

Zwolenników stawiania baniek jest wielu, bo wiąże się to z licznymi korzyściami dla organizmu. Ponadto metodę tę stosuje się od wieków i to z dużym powodzeniem. Poleca się ją przede wszystkim podczas infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Warto wobec tego sięgnąć po bańki lekarskie podczas przeziębienia, grypy, zapalenia gardła/krtani/oskrzeli/płuc. Ich stawianie jest praktykowane także w przypadku innych dolegliwości zdrowotnych typu astma, choroby stawów, bóle kręgosłupa, nerwobóle. Najłatwiejsze i najbezpieczniejsze w obsłudze są bańki próżniowe, czyli bezogniowe. Mają one specjalny zawór umożliwiający kontrolowanie wytworzonego w ich wnętrzu ciśnienia. Można stosować je nawet u dzieci i seniorów. Bański chińskie cieszą się sporą popularnością wśród fizjoterapeutów i masażystów. Za ich pomocą można zniwelować napięcie mięśniowe, zredukować cellulit. Wskazaniem do ich stawiania są zespoły przeciążeniowe, urazy sportowe, RZS.

Czy stawianie baniek lekarskich rzeczywiście ma sens?

Opinie lekarzy na temat baniek lekarskich są zróżnicowane. Pomimo tego, że nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność tej metody, to z obserwacji jasno wynika, że w niektórych przypadkach stawianie ich jest bardzo pomocne. Można wobec tego śmiało powiedzieć, że bańki lekarskie wspomagają leczenie farmakologiczne, poleca się je szczególnie przy przeziębieniu. W przypadku osób borykających się z infekcją, zapaleniem oskrzeli, postawienie baniek ułatwia odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Poprawia się nie tylko stan zdrowia chorego, ale też jego samopoczucie. Należy jednak pamiętać o tym, aby skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania tej metody. Nie u każdego ona zadziała i przyniesie pozytywne efekty. Osoby mające zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby autoimmunologiczne lub zespół Sjorgena nie powinny stosować baniek. Lista chorób ogólnoustrojowych będących przeciwwskazaniami do ich stawiania jest więcej, dlatego nie można tego bagatelizować.