Co o bańkach lekarskich mówią lekarze?

Co o bańkach lekarskich mówią lekarze?

Stawianie baniek to metoda leczenia alternatywnego, która jednak w wielu przypadkach się sprawdza. Nasze mamy czy babcie chętnie stawiały je innym jako antidotum na choroby. Nie można jednak zapomnieć, że trzeba potrafić to robić, bo nie jest to takie proste. Wydaje się, że medycyna zna też inne sposoby leczenia chorób. Z czasem bańki stawały się coraz bardziej kontrowersyjne, a jak jest dzisiaj? Podpytaliśmy kilku lekarzy o porady, więc aby się dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.

Na jakie dolegliwości stawiane są bańki?

Metoda stawiania baniek przybyła do nas z daleka, bo z Chin oraz terenów arabskich. Tak jak wspomnieliśmy, kiedyś były one bardzo popularne, natomiast dziś służą bardziej do tego, żeby wzbudzać większe zainteresowanie. Wykorzystywało się je w leczeniu infekcji dróg oddechowych czy też zapalenia płuc. Niektóre osoby uważają, że pomagają one w leczeniu reumatyzmu.

Leczenie bańkami polega na tym, że pojawia się znaczna ilość krwi w danym miejscu we włosowatych naczyniach krwionośnych. Później pojawia się coś a’la krwiak, co jest usuwane za pomocą bańki z organizmu. Trzeba powiedzieć, że umiejętne postawienie ich jest w pełni bezpieczne dla organizmu. Zdecydowanie mogą pomóc osobie chorej, jednak praktyka ich stawiania odchodzi w cień, a zaufać komuś kto wcześniej ich nie robił jest sporą sztuką. Lekarze zresztą zgodnie przyznają, że bezpieczeństwo przy odpowiednim „BHP” jest oczywiste.

Istnieją 3 rodzaje baniek. Pierwsze to szklane gorące bańki, które zanim położymy na skórze, trzeba je wcześniej namoczyć wodą, a później denaturatem. Później trzeba je podpalić i położyć na skórze. Spalanie się denaturatu sprawia, że powstaje próżnia i tym samym naczynie przysysa się do organizmu. Kolejnym rodzajem są bańki zimne, które zasysa się od środka. Ostatnim rodzajem baniek są gumowe działające na zasadzie sprzężenia bańki przyłożonej do ciała osoby chorej.

Dwugłosy na temat baniek są rzeczą normalną

Wielu lekarzy ma opinie sprzeczne na temat skuteczności baniek. Przede wszystkim w rozmowach z nimi pojawia się wątek „doświadczenia w stawianiu baniek”, bo rzeczywiście jest on istotny. Pewien lekarz ze Śląska podkreślił, że nie pojawiły się badania naukowe, które potwierdziłyby skuteczność stosowania baniek. Pojawiają się również głosy, że jest to placebo, a pacjent dochodzi do sprawności bardziej psychologicznie, gdy poprawia mu się nastrój i wręcz wmawia sobie, że jest z nim lepiej.

Są dolegliwości, o których wiemy, że stawianie baniek jest antidotum. Wyraźnie przyznają to lekarze w rozmowach z nami, że ich postawienie może być pomocne w walce z odkrztuszaniem wydzieliny, która zalega nam w organizmie. Należy też pamiętać, że są dolegliwości, w których absolutnie nie wolno stawiać baniek i jest to m.in. duszność wydechowa. Praktycznie każdy lekarz przyzna jedno – najważniejsze jest to, aby wcześniej skonsultować to z lekarzem. Stosowanie ich na własną rękę zawsze jest obwarowane pewnym ryzykiem, a konsultacja medyczna jest dobrym rozwiązaniem – zgodnie mówią specjaliści.