Bańki lekarskie na problemy z kręgosłupem

Bańki lekarskie na problemy z kręgosłupem

Bańki lekarskie mimo, że są znaną od wieków metodą na różne dolegliwości, to wciąż nie tracą na zainteresowaniu. Mają dużo wspólnego z bańkami chińskimi, które z powodzeniem stosowane są do walki z cellulitem, bólami mięśniowymi i przeziębieniem. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i mimo bardzo rozwiniętej obecnie medycyny, nie przestają być cenione przez medycynę ludową. Wykazują także skuteczność w radzeniu sobie z bólami kręgosłupa, a na ich korzyść przemawia fakt, że „stawianie baniek” jest bezbolesne. Na czym dokładnie to polega?

 Jak działają bańki lekarskie?

Działanie baniek lekarskich polega na wytworzeniu przekrwienia w miejscu, w którym są umieszczane. Bańka zasysając skórę, doprowadza do podskórnego pęknięcia naczyń krwionośnych, co skutkuje wynaczynieniem krwi. Wówczas organizm odbiera to jako powód do uruchomienia dużej ilości nowych ciał odpornościowych. Ten proces bardzo skutecznie pobudza do zapobiegania infekcjom i walki z aktualnie występującymi. W medycynie nazywa się to autoszczepionką lub autohemoterapią.

Bańki wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych poprzez pobudzenie receptorów mięśni i powięzi. Działa to przeciwbólowo, odkwaszająco i oczyszczająco na zainfekowane tkanki, dlatego jest to tak skuteczne w przypadku bólów kręgosłupa. Ponadto organizm ma motywację do szybszego i skuteczniejszego wydalania szkodliwych substancji, które bezpośrednie wpływają na stany bólowe i zapalne. Po postawieniu baniek można również zaobserwować rozluźnienie mięśni i eliminację skurczy oraz napięć mięśniowych, co realnie wpływa na złagodzenie bólu napiętych mięśni pleców.

Jakie są rodzaje baniek lekarskich?

Istnieje kilka rodzajów baniek lekarskich. Podczas ich wyboru należy mieć na uwadze tylko własne preferencje i ewentualnie ich ceną, ponieważ nie różnią się zbytnio skutecznością między sobą. Skuteczność różni się tylko do pewnego stopnia, dlatego wybór konkretnego rodzaju nie ma większego przełożenia na efekty końcowe zabiegu. Rozróżniamy poniższe rodzaje baniek lekarskich:

  • Bańki próżniowe (inaczej zimne) – wyposażone są w specjalny zawór, przez który wysysa się powietrze za pomocą pompki. Często używa się baniek wcześniej podgrzanych w gorącej wodzie lub za pomocą suszarki do włosów. Te bańki są wyjątkowo wygodne w użytkowaniu, ponieważ w ich przypadku można kontrolować podciśnienie na manometrze w pompce.
  • Bańki chińskie – wytwarzane są z gumy lub silikonu i w przeciwieństwie do wyżej wymienionych baniek próżniowych nie mają zaworu. Działają na zasadzie zassania ciała poprzez naciśnięciu bańki przy miejscu, w którym ją umieszczamy.
  • Bańki ogniowe (inaczej gorące) – przez umieszczeniem bańki zwilża się jej brzeg wodą, a następnie ociera podpalonym wacikiem nasączonym denaturatem, który nawinięty jest na gruby drut. Później przykłada się bańkę do ciała i przytrzymuje przez chwilę. Stygnąc, gorące powietrze w środku zmniejsza objętość, wytwarzając podciśnienie, przez co skóra się zasysa.
  • Bańki bambusowe – działają podobnie jak te wykonane ze szkła, tylko są większe. Ich minusem jest brak przezroczystości, przez co niemożliwe jest obserwowanie ciała podczas zabiegu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.