Stawianie baniek lekarskich – przeciwwskazania

Stawianie baniek lekarskich – przeciwwskazania

Do wyciągania przeróżnych chorób, przede wszystkim przeziębienia, służyły od niepamiętnych czasów bańki lekarskie. Obecnie nadal się po nie często sięga ze względu na szereg płynących z tego korzyści. Medycyna konwencjonalna nie potwierdza skuteczności ich działania, ale setki tysięcy zadowolonych pacjentów ma odmienne zdanie na ten temat. Dawniej polegano wyłącznie na bańkach szklanych, potocznie nazywanych ogniowymi. Teraz prym wiodą bańki próżniowe, które podobnie jak te pierwsze przyspieszają powrót do zdrowia przy przeróżnych dolegliwościach.

Stawianie baniek nie dla każdego?

Pomimo tego, że stawianie baniek jest bezpiecznym i bardzo korzystnym zabiegiem, stosowanym od wieków, nie każdy może pozwolić sobie na zastosowanie tej naturalnej metody. Są pewne przeciwwskazania do stawiania baniek, o których trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na sięgnięcie po nie. W pierwszej kolejności zaleca się udanie do lekarza, aby rozwiać wszelkie związane z tym wątpliwości. Samodzielne próby leczenia mogą skończyć się różnie, szczególnie jeśli nie stosujemy się do zaleceń. Jedyne co w takim przypadku uzyskamy to efekt odwrotny od zamierzonego, a nie o to przecież nikomu chodzi. Jest kilka istotnych kwestii, które trzeba mieć na uwadze, jeśli planujemy postawić bańki.

Stawianie baniek jest czymś całkowicie naturalnym, nie zawiera żadnych chemicznych substancji, ale nadal istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego typu zabiegu. W niektórych przypadkach nie wolno korzystać z tej metody, a dotyczy to chociażby zaburzeń hematologicznych. Jeśli ktoś ma problemy z krzepliwością krwi, cierpi na anemię czy hemofilię, nie powinien decydować się na stawianie baniek. Ostrożność należy zachować też przy zespole kruchości naczyń krwionośnych, bo stawianie baniek może wtedy nasilić objawy dolegliwości i przyczynić się do poważniejszych problemów zdrowotnych. Nie dotyczy to wszystkich, dlatego zawsze trzeba najpierw zasięgnąć opinii lekarza, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Korzyści płynących ze stawiania baniek lekarskich nie doświadczą osoby mające problemy skórne. Chodzi tutaj o zmiany grzybicze, infekcje bakteryjne, alergie skórne. Przy wyniszczonym organizmie również nie należy stymulować go dodatkowo bańkami. To samo dotyczy gruźlicy i przebytych chorobach ciężkich. Anoreksja, anemia, uzależnienie alkoholowe/narkotyczne również wykluczają stawianie baniek. Do kolejnych przeciwwskazań zalicza się choroby nowotworowe, stwardnienie rozsiane, schorzenia autoimmunologiczne, choroby krążenia. Kobietom ciężarnym również nie stawia się baniek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.