Jak prawidłowo postawić bańki lekarskie?

Jak prawidłowo postawić bańki lekarskie?

Bańki lekarskie stawiane są przede wszystkim w przypadku zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli albo przy przeziębieniu. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, że stawianie baniek przynosi satysfakcjonujące efekty nie tylko w przypadku chorób układu oddechowego.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje baniek?

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim bańki szklane. Mowa tutaj oczywiście o popularnych bańkach ogniowych, które przeznaczone są do stawiania na gorąco. Bańki podgrzewane są zazwyczaj podpalonym wacikiem, który zanurza się w denaturacie. Coraz większą popularność zdobywają także bańki próżniowe. Nowoczesne bańki bezogniowe są bardzo proste w obsłudze, dlatego też tak wiele osób korzysta z ich dobrodziejstwa. Ich największym atutem jest to, że nie ma ryzyka poparzenia skóry. Bańki próżniowe wyposażone są w specjalny zawór, którego głównym zadaniem jest odsysanie powietrza za pomocą specjalnej pompki. Jest to najlepszy wybór nie tylko dla dzieci, ale również dla seniorów. W wielu sklepach można kupić także chińskie bańki gumowe, które nie zawierają zaworu, a próżnia wytwarzana jest poprzez ściskanie gumowej bańki.

Stawianie baniek krok po kroku

Przed postawieniem baniek należy je oczywiście bardzo dokładnie umyć i osuszyć. Jeżeli chodzi o samą skórę, to warto ją natłuścić. Bańki mogą niestety nie trzymać się na owłosionej skórze, dlatego też warto ogolić włosy. Ogrzane bańki szklane przykłada się bezpośrednio do skóry, do momentu aż nastąpi zassanie skóry. Jeżeli chodzi o opisane powyżej bańki bezogniowe, to należy je przyłożyć i odessać powietrze. Chory z bańkami powinien zostać pozostawiony pod ciepłym kocem na około 15 minut. Bańki najłatwiej zdjąć poprzez lekkie naciśnięcie skóry wokół nich.

Co warto wiedzieć o bańkach lekarskich?

Po pierwszym postawieniu baniek lekarskich praktycznie zawsze pojawiają się sińce, które mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Jeżeli chory odczuje ból podczas stawiania bańki, to należy oczywiście z tego miejsce jak najszybciej je usunąć. Przy kolejnym stawianiu baniek należy omijać miejsca, w których znajdują się pęcherze. W przypadku przeziębienia i popularnej grypy, bańki lekarskie najlepiej postawić bezpośrednio na klatce piersiowej albo na plecach. Przy rwie kulszowej albo silnych bólach kręgosłupa bańki stawia się z kolei w okolicy krzyżowej lub lędźwiowej. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że baniek w żadnym wypadku nie można stawiać na kręgosłupie. Dozwolone jest jedynie stawianie baniek wzdłuż niego.

Leave a Reply

Your email address will not be published.