Najpopularniejsze mity na temat baniek lekarskich

Najpopularniejsze mity na temat baniek lekarskich

Bańki to bardzo znana metoda lecznicza – dla jednych zbawienna, dla innych kojarząca się z koszmarnymi doświadczeniami z okresu dzieciństwa. Sztuka stawiania baniek wywodzi się z chińskiej medycyny ludowej.

Bańki lekarskie – rodzaje

Istnieje kilka typów baniek lekarskich, jednak tymi, które wykorzystywane są zdecydowanie najczęściej są bańki ogniowe. W tym przypadku do przeprowadzenia zabiegu (poza samymi bańkami) niezbędny będzie spirytus, metalowa pałeczka, waciki oraz oczywiście źródło ognia. Nasączony w spirytusie wacik należy umieścić na metalowej pałeczce, po czym go podpalić. To najszybszy i najprostszy sposób na ogrzanie bańki, która jak najszybciej musi zostać umieszczona na chorym miejscu. Stawianie baniek lekarskich nie jest jednak tak proste, jakby się mogło wydawać. W tym przypadku ważne jest doświadczenie i wyczucie, bowiem wykorzystanie zbyt gorącej bańki zamiast do wyleczenia, może doprowadzić do poparzenia. Stawianie zbyt zimnych baniek również może być nieprzyjemne i niebezpieczne – zbyt niska temperatura może doprowadzić do tego, że przykleją się do skóry. Dla niedoświadczonych w stawianiu baniek najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tych szklanych lub gumowych – mniej skomplikowanych w użyciu, które nawet w niezbyt fachowych rękach nie mogą wyrządzić zbyt wielkich szkód.

Najczęściej powtarzane mity o bańkach lekarskich

Co ciekawe, stawianie baniek lekarskich ma wielu przeciwników, podobnie jak zwolenników, do których zaliczyć można wielu medyków. Mając na względzie to, że jest to kwestia dość popularna, wokół niej powstało wiele mitów. Jakie powtarzane są najczęściej? Jednym z nich jest stwierdzenie mówiące o tym, że bańki można stawiać każdemu, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. W przypadku dzieci nie wolno decydować samodzielnie, a kurację tego rodzaju należy bezwzględnie skonsultować z pediatrą. Ponadto z baniek ze względu na konsekwencje powinny zrezygnować osoby chorujące na serce, zmagające się z przewlekłymi dusznościami, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, leczące się na choroby nowotworowe bądź takie, które mają skrajnie wyczerpany organizm. Kolejny mit mówi o tym, że do stawiania baniek nie są potrzebne odpowiednie umiejętności. To błąd, bowiem brak doświadczenia i wiedzy w tym przypadku może przynieść znacznie więcej szkód, niż pożytku. Błędnym założeniem jest również stwierdzenie, że chory po bańkach musi leżeć w łóżku. Zalecany jest jedynie odpoczynek tuż po zabiegu, później jak najbardziej wskazany jest powrót do normalnych aktywności.

Leave a Reply

Your email address will not be published.