Bańki lekarskie ogniowe i bezogniowe – czym się różnią?

Bańki lekarskie ogniowe i bezogniowe – czym się różnią?

Stawianie baniek lekarskich jest jedną z najstarszych metod leczenia, która doskonale sprawdzi się przy wielu chorobach. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą poznać największe zalety medycyny alternatywnej i dowiedzieć się jednocześnie, jakie są najpopularniejsze rodzaje baniek lekarskich.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje baniek lekarskich?

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić trzy główne rodzaje baniek lekarskich. Pierwszą kategorię tworzą klasyczne bańki szklane, które zasysają się bezpośrednio do ciała poprzez spalanie denaturatu albo spirytusu. Mechanizm działania baniek szklanych najprościej rzecz mówiąc opiera się na wytwarzaniu próżni wewnątrz bańki. Drugą kategorię tworzą z kolei bańki szklane z wentylem, dzięki któremu zasysa się powietrze z wewnątrz. Ostatnią grupę stanowią natomiast bańki gumowe, w których to podciśnienie powstaje poprzez ściśnięci oraz rozprężenie gumowej bańki.

Skuteczność baniek ogniowych i bezogniowych

Bańki lekarskie bezogniowe są nowszym rozwiązaniem i zdecydowanie mniej inwazyjnym niż klasyczne bańki lekarskie ogniowe. Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej nie tylko opisane powyżej szklane bańki, ale również modele silikonowe, które w ostatnim czasie cieszą się dużym zainteresowaniem. Największym atutem baniek bezogniowych jest to, że są one bardzo łatwe w użyciu i bezpieczne w stosowaniu. W dużej mierze to właśnie dzięki olbrzymiej wygodzie z miesiąca na miesiąc wypychają one z rynku bańki ogniowe. Dużym atutem gumowych i silikonowych baniek lekarskich jest także bardzo atrakcyjna cena. Jeżeli chodzi o skuteczność, to bańki lekarskie bezogniowe nie odbiegają od baniek klasycznych.

Jak działają poszczególne bańki lekarskie?

Jeżeli chodzi o bańki lekarskie ogniowe, to jak wspomniano powyżej rozgrzewa je się za pomocą namoczonego w spirytusie drucika, który najczęściej owinięty jest watą. Ciepłą bańkę ogniową przykłada się bezpośrednio do natłuszczonej skóry, która jest automatycznie zasysana do wnętrza. W ten sposób tworzy się specjalny krwiak okrągły, którego zabarwienie dawniej informowało o stopniu zaawansowania choroby. Bańki lekarskie bezogniowe stawiane są z kolei „na zimno”, dlatego też nie ma potrzeby ich rozgrzewania. Bańki tego typu zasysają skórę poprzez wytwarzanie próżni. Możliwe jest to dzięki odsysaniu powietrza z wnętrza tłoka. Dużym atutem baniek bezogniowych jest to, że nie ma ryzyka poparzenia skóry, dlatego też doskonale sprawdzą się one w przypadku małych dzieci.