Bańki lekarskie na przeziębienie- czy są skuteczne?

Bańki lekarskie na przeziębienie- czy są skuteczne?

Od wieków ludzie borykają się z różnego typu schorzeniami, infekcjami. Przeziębienie zwykle nie jest niczym groźnym, ale z pewnością nikt nie lubi go przechodzić. Wiąże się to z szeregiem nieprzyjemnych objawów typu zmęczenie, uczucie ogólnego rozbicia, katar, ból głowy i gardła, kaszel itd. Dawniej nie było czegoś takiego jak tabletka przeciwbólowa, przeciwgorączkowa czy krople do nosa przy nieżycie nosa. Sięgano po szereg innych metod, a jedną z nich było stawianie baniek. Dawniej zabieg ten kojarzył się niestety z bólem i często też ranami, używano bowiem baniek ogniowych. Obecnie mamy do dyspozycji wygodne i łatwe w stosowaniu bańki próżniowe do samodzielnego stawiania.

Jak bańki lekarskie wpływają na nasz organizm?

Nie każdy miał okazję przekonać się na sobie, jak działają bańki lekarskie, przez co można wątpić w skuteczność ich działania. Okazuje się, że pomagają przy wielu dolegliwościach, w tym przy przeziębieniu. Dawniej babcie od razu sięgały po tę metodę, jeśli tylko członek rodziny zaczął źle się czuć, łapała go jakaś infekcja. Niestety też większość osób nadmiernie polega wyłącznie na medycynie konwencjonalnej, nie wie nawet o istnieniu szeregu innych metod oferowanych przez naturoterapeutów. Stawianie banie okazuje się być niezwykle pomocne w walce z przeziębieniem i przy innych chorobach grypopodobnych. Na tym jednak nie koniec korzyści bo po bańki lekarskie warto sięgnąć też przy problemach ze strony układu pokarmowego, nerwowego i kostno-stawowego.

Rodzajów baniek lekarskich jest obecnie wiele i coraz rzadziej stosuje się te tradycyjne, czyli ogniowe. To właśnie w ich przypadku można liczyć na największą skuteczność, ale wiąże się to z większym dyskomfortem i wymaga pewnych umiejętności. Dobrze postawiona bańka zasysa fałd skórny, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych. To z kolei wzmaga przepływ krwi. Początkowe napięcie związane z dyskomfortem szybko przemija, mięśnie zaczynaj się rozluźniać. Podobnie jest z naszym układem nerwowym. Do dyspozycji mamy obecnie bańki szklane, próżniowe i gumowe, gdzie za najskuteczniejsze uznaje się te pierwsze. Najprostsze w użyciu są bański próżniowe, które nie wymagają zastosowania otwartego ognia.

Samo postawienie baniek może okazać się niewystarczające do zażegnania przeziębienia, dlatego warto wspomóc się też szeregiem innych naturalnych metod. Jak najbardziej warto jednak sięgnąć po bańki, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań bo organizm szybciej powróci do zdrowia, a nieprzyjemne objawy przeziębienia zmniejszą się, po czym całkowicie ustąpią.