Bańki bezogniowe – na co pomagają?

Bańki bezogniowe – na co pomagają?

W medycynie ludowej szeroko rozpowszechnione zostały bańki próżniowe. Był to w pełni naturalny sposób leczenia wielu różnych dolegliwości. Bański próżniowe były stosowane szeroko w medycynie chińskiej, a także arabskiej. W Polsce leczenie bańkami znane jest od XVI wieku. Dawniej do wytworzenia w nich próżni niezbędny był także i ogień. Obecnie jednak coraz powszechniejsze stają się bańki bezogniowe. Na co one pomagają?

Jakie są rodzaje baniek bezogniowych?

Bańki bezogniowe co prawda powinny być stawiane przez specjalistów, niemniej jednak można dostać je już w aptece. Wówczas warto zauważyć, że występują one w dwóch, różnych rodzajach. Wyróżniamy:

  • silikonowe bańki bezogniowe;
  • gumowe bańki bezogniowe.

Pierwszy rodzaj ma dodatkowy zaworek. To właśnie za jego pomocą można odessać powietrze z wnętrza bańki, a następnie wytworzenie próżni. Drugie bańki bezogniowe – gumowe trzeba ścisnąć palcami, a następnie przystawić do skóry, by została ona zassana. Z uwagi na to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych baniek, w tych modelach nie występuje konieczność ich podgrzewania, są one o wiele bezpieczniejsze w użyciu.

Na co pomagają bańki bezogniowe i kiedy warto je stawiać?

Działanie i właściwości baniek bezogniowych nie różni się wiele od tradycyjnych baniek, które wykorzystywane były w chińskiej medycynie ludowej. Mają one za zadanie pobudzić nerwy czuciowe w skórze, a finalnie wzmocnić i usprawnić układ krążenia. Warto pamiętać, że w miejscu postawienia baniek na skórze pękają naczynka krwionośne. To z kolei pobudza organizm do produkcji białych krwinek i wzmacnia jego odporność. Wielu specjalistów wskazuje na to, że postawienie baniek bezogniowych pomaga w leczeniu różnorodnych stanów zapalnych i dolegliwościach bólowych. Co więcej bańki bezogniowe mają pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego i mają również pomóc się odprężyć. Niemniej jednak to nie koniec prozdrowotnych korzyści jakie niesie za sobą postawienie baniek bezogniowych. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że są one świetną metodą na walkę z przeziębieniami sezonowymi i grypą. Pomagają również zniwelować dokuczliwe symptomy przewlekłego zapalenia oskrzeli. Dodatkowo bańki bezogniowe warto postawić w momencie, kiedy zmagamy się z chronicznym bólem mięśni oraz bólem stawów. Zniwelują również nerwobóle i dolegliwości wynikające z oddziaływania na organizm nadmiernej ilości stresu. Bańki bezogniowe można także zastosować jako środek pomagający na obniżenie ciśnienia tętniczego. Jak więc widać, bańki bezogniowe cechuje niezwykle wszechstronne działanie.

Czy bańki bezogniowe można stawiać samodzielnie?

Prawdą jest, że bańki bezogniowe do kupienia są w większości aptek, a co za tym idzie, można stawiać je samodzielnie. Niemniej jednak warto wybrać się do profesjonalisty, który doskonale wie, w jakim miejscu w i jaki sposób powinny być stawiane bańki bezogniowe. Wówczas realnie zwiększamy szasnę na powodzenie terapii.